Култура (55)

Кавадарци ќе го одбележи животот и делото на академик Глигор Чемерски

Во организација на Градоначалникот и Советот на општина Кавадарци, Дом на култура „Иван Мазов - Климе“ и Музеј-Галерија на град Кавадарци, во петок, 9 март, ќе биде одбележан животот и делото на академик Глигор Чемерски.

Вечерва, концерт „Во чест на дамата“ со Трио Џентлмен

По повод празникот 8-ми Март, денес, 7 март 2018, со почеток од 19 часот, во Домот на култура „Ивана Мазов - Климе“ Кавадарци, ќе се одржи целовечерен концерт на Trio Gentlemen, насловен како “Во чест на дамата“.

ВВМ „Гоце Делчев – Тиквеш“ во фокусот на годинешното издание на „Продекспо 2018“

Вината на ВВМ „Гоце Делчев – Тиквеш“ ги собраа позитивните критики на илјадиниците посетители на годинешното издание на најголемиот саем за храна и вино во Русија и Источна Европа, „Продекспо 2018“.

 

Позната програмата за чествувањето на „Свети Трифун“

Со концерт на големата македонска музичка ѕвезда, Владо Јаневски ќе биде заокружено годинешното чествување на заштитникот на лозарите и овоштарите, Свети Трифун, кое годинава ќе донесе неколку интересни настани.

 

Шефот на делегацијата на Европската Унија Самуел Жбогар го посети Кавадарци

Во рамките на проектот „Јакнење на доживотното учење преку модернизација на системите на стручно образование и обука и на образованието на возрасните”, спроведен од Британскиот Совет, а финансиран од Европската Унијата, неколкумина возрасни кавадарчани беа обучени за изработка на мебел и добија сертификати со кои можат да работат во државава и земјите од Унијата.

 

На Свети Трифун, концерт на Владо Јаневски во Кавадарци

Со концерт на големата македонска музичка ѕвезда, Владо Јаневски ќе биде заокружено годинешното чествување на заштитникот на лозарите и овоштарите, Свети Трифун, кое годинава ќе донесе неколку интересни настани.

 

Фотографии од пет децениската активност на кавадаречкиот театар ќе бидат поставени пред кавадаречката публика

Во организација на градската Музеј Галерија, во вторник, 30 јануари, ќе биде отворена изложбата „Театарот во Кавадарци низ фотографии“.

Со низа на настани, „Винотек“ ќе го одбележи „Свети Трифун“

Во духот на традицијата, и годинава здружението „Винотек“ ќе организира низа на настани со кои ќе го одбележи денот на заштитникот на лозарите и овоштарите, Свети Трифун.