Спорт (50)

Втора победа за Македонија, втората фаза од ЕП

Македонската машка сениорска репрезентација на Македонија успеа во второто полувреме да ги надмине проблемите кои ги имаше во првите 30 минути од натпреварот со Црна Гора и со одлична тимска игра да дојде до вториот триумф во исто толку натпревари на Европското Првенство, осигурувајќи го своето место во втората фаза од Првенството.

Малинков е најдобар тренер, Тијана Митрева најдобра млада кошаркарка за 2017 во Македонија

Предводникот на машкиот кошаркарски клуб Фени Индустри, Љупчо Малинков и шеснаесет годишната Тијана Митрева се најдоа на листата на најуспешни во кошарката за 2017 година.

И Шкупи немоќен против Фени

По неочекуваниот пораз од Пелистер, кошаркарите на Фени Индустри и покрај сите проблеми им се вратија на победите, добивајќи го тимот на Шкупи со 83-79.

Ангел Стојанов - Џамбасот е новиот шампион во „Цајкова табла“

Познатиот кавадаречки пеач од повозрасната генерација Ангел Стојанов - Џамбасот е новиот шампион во „Цајкова табла“. Во супер интересното финале на турнирот кој традиционално се оддржува „Кај Миле Буки“, Стојанов триумфираше над штипјанецот Јован Петров.

И без пари, Фени го „стопи“ Кожув

И без пари, и во услови кои се далеку од основни за нормално функционирање, Фени Индустри сеуште го има победничкиот менталитет.

Кавадарци беше домаќин на Држaвното првенство во пинг понг за телесни инвалиди

Сојузот за спорт и рекреација на инвалиди на Кавадарци, овој викенд беше домаќин на Држaвното првенство во пинг понг за телесни инвалиди.

Џудистите од џудо клубот Кожувчанка на турнир во Софија

Успешната сезона 2017 кавадаречките џудисти од џудо клубот Кожувчанка ја продолжуваат со настап на еден од најсилните турнири на балкано кој денес се оддржува во Софија, а на кој годинава учество ќе земат повеќе од 700 натпреварувачи од целиот Балкан.

КК Урбан Инвест најуспешен клуб на натпреварот „13ти Ноември“

Со освоени 14 златни, 5 сребрени и 9 бронзени медали, карате клубот „Урбан Инвест“ од Кавадарци е најуспешниот клуб на Меѓународниот натпревар „13ти Ноември“ кој по повод Денот на ослободувањето на град Скопје се оддржа во Спортската сала на Факултетот за Физичка култура во Скопје.