Занимливости (51)

Интересни факти за Мерлин Монро

  1. За нејзиниот, за жал, многу краток животен век, Мерлин Монро сменила многу имиња. Крстена е како Норма Џин Бејкер, но во нејзиниот извод стоело името Норма Џин Мортенсон. Подоцна, кога се омажила за Џејмс Доерти, станала г-ѓа Норма Џин Доерти. Иако за јавноста станала позната како Мерлин Монро, уште во 1946 година, таа не го сменила нејзиното име и на хартија сѐ до 1956 година.

Интересни факти за Рубиковата коцка

Една од заблудите на минатиот век е дека култната Рубикова коцка е направена за детска забава. Точно е дека ја создал Унгарецот Ерно Рубик, затоа и го носи неговото име, но целта не му била да ги забавува луѓето низ светот, туку да ги објасни принципите на тродимензионалното планирање.

Интересни цитати на Чарли Чаплин

 Чарли Чаплин (Сер Чарлс Спенсер( е меѓу највлијателните луѓе во ерата на немиот филм. Контроверзен и мистичен, тој е легенда на визуелната комедија, мимиката и на фарсата. Бил актер, комичар, режисер, композитор и продуцент. Неговата најпозната улога е „Скитникот“ (The Trump), која на почетокот ја играл во „Kid Auto Races At Venice“.

9 интересни факти за срцето

Прашањата за срцето отсекогаш ги збунувале и ги терале луѓето длабоко да размислуваат за нив, па така се настанати огромен број сонети и цели книги посветени на значењето на љубовта. А сега научниците откриваат дека пумпата за крв во нашите гради е исто толку сложена. Не можеме да живееме, ниту да љубиме без него. Дознајте како  смеата е навистина добрa за срцето, а како пак лошите вести можат навистина да го скршат.

Факти и занимливости за пивото

Пивото е најконсумираниот алкохолен пијалак ширум светот. Верувале или не, се продава дури и на Антарктикот. Се верува дека пивото е измислено далеку пред нашата ера, а досега се развиени преку 200 техники за неговата изработка. Еве неколку факти поврзани со него.

Интересни факти за кои можеби никогаш не сте слушнале

Слонот е единственото животно кое не може да скока, a има 4 колена.

Интересни факти за серијата Пријатели

Пријатели“ е една од најпопуларните и најгледаните серии во светот, која своето деби го имаше на 22 септември 1994 година на телевизијата NBC. До својата последна епизода на 6 мај 2004 година, беа снимени 10 сезони или вкупно 236 епизоди. Актерите Џенифер АнистонМетју ПериКортни КоксДејвид ШвимерМет Ле Бланк и Лиса Кудроу, иако пред почетокот на снимањето на серијата беа скоро анонимци, денеска се големи ѕвезди. За тоа говори и нивната плата која на почетокот на снимањето на шоуто изнесувала скромни 22.500 долари по епизода, за во последните две сезони да достигне висина од 1.000.000 долари по епизода.